Gdzie kończy się umysł?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Festiwal Nauki oraz Ośrodek Badań Filozoficznych zapraszają na inaugurujący cykliczne spotkania Kawiarni Filozoficznej Festiwalu Nauki dwugłos: dr. Tadeusza Ciecierskiego (filozof języka i semiotyk) i dr. Marcina Miłkowskiego (filozof umysłu) „Gdzie kończy się umysł?”. Spotkanie odbędzie się w Księgarni – kawiarni „Tarabuk: kawa i kultura” w Warszawie, przy ul. Browarnej 6, dnia 13.03.2007 r. o godz. 18.00.

Czy wszczepiony w mózg implant, który przywraca widzenie u niewidomego, jest częścią umysłu czy też jego narzędziem? A jeśli implanty mogą być częściami umysłu, to czy notatniki, którymi posługują się chorzy na Alzheimera, różnią się czymkolwiek istotnym od implantów? W 1998 roku Andy Clark i David Chalmers postawili tezę, że umysł nie kończy się na czaszce, lecz jest rozszerzony, zawierając części środowiska zewnętrznego  – narzędzia czy protezy poznawcze. Propozycja Clarka i Chalmersa skłania do postawienia pytania: czy w ogóle istnieje coś takiego jak indywidualny umysł, pozbawiony związków z kulturą i artefaktami? Dlaczego nauczyciele są przekonani, że ściągawka nie jest składnikiem umysłu ucznia? Czy myśli ucznia mogą znajdować się na ściągawce, a nie w głowie?

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.