OBF na Festiwalu Nauki

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

logo_fn_male.gif

Festiwal Nauki oraz Ośrodek Badań  Filozoficznych zapraszają na spotkanie Kawiarni Filozoficznej  Festiwalu Nauki

18 lutego 2011 o godzinie 18:00 w księgarni & kawiarni Tarabuk,

przy ul. Browarnej 6,podczas którego

Piotr Wilkin przedstawi: Co jest grane? – czyli teoria gier w praktyce     

Teoria gier to narzędzie, które robi furorę w naukach społecznych, zwłaszcza w ekonomii i w socjologii. Częstokroć słychać jednak wątpliwości pod adresem teorii gier, z której jedna z najczęstszych brzmi: czy faktycznie niemal każdą aktywność ludzką można zinterpretować jako grę? W swoim wystąpieniu chciałbym przybliżyć założenia współczesnej teorii gier, jak i odpowiedzieć na pytanie – jak należy interpretować formułowane za jej pomocą modele, jakie są ograniczenia teorii gier i jak daleko możemy pociągnąć analogię z rozgrywką w przypadku aktywności społecznej człowieka.

logo_fn_male.gif OBF zaprasza wszystkich naorganizowane przez nas imprezy w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki.

Planujemy 3 spotkania pod wspólnym tytułem Filozofia w praktyce oraz tradycyjną już Kawiarnię Filozofów, którą w tym roku organizujemy wraz ze studentami Instytutu Filozofii. Czy roboty i komputery mogą mieć wolną wolę? – M. Miłkowski (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), 20 IX godz. 17.30, Czy robot może sam decydować, jak działać? A może każdy robot robi tylko to, co zaprogramował jego konstruktor? Będę argumentować, że wbrew pozorom istnieją już maszyny, które mają wolną wolę i bez wątpienia decydują o swoich działaniach.

Co złego jest w dopingu? – J. Różyńska (Zakład Filozofii Medycyny i Bioetyki AWF Warszawa), 21 IX godz. 17.30 W środowiskach związanych ze sportem dominuje przekonanie, że doping jest sprzeczny z duchem sportu. Co jest jednak złego w środkach dopingujących? Czy poświnimy zakazać ich używania i karać za ich stosowanie, a jeśli tak, to kogo i jak?

Czy instytucje mogą być sprawiedliwe? – S. Szymański (Instytut Filozofii UW), 22 IX godz. 17.30 W wypadku osób ocenie podlegają ich działania. Co jednak mamy na myśli, mówiąc, że instytucje są niesprawiedliwe? Na ich funkcjonowanie składają się działania wielu osób. Czy państwo jest niesprawiedliwe, bo takie są działania jego urzędników?

Spotkania z cyklu Filozofia w praktyce będą się odbywały na Uniwersytetcie Warszawskim,Krakowskie Przedmieście 26/28 budynek stary BUW, s. 205 Kawiarnia Filozofów – 24 IX godz. 18.30,Tarabuk księgarnia-kawiarnia, ul. Browarna 6

Spotkanie z filozofami z różnych dziedzin i szkół filozoficznych w kawiarni Tarabuk.

Więcej informacji zarówno o imprezach OBF, jak i całym programie Festiwalu Nauki: http://www.festiwalnauki.edu.pl/

This entry was posted in Festiwal Nauki, Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.