Avant 2 / 2014

Okładka Do częściej stawianych pytań we współczesnej kognitywistyce należy pytanie o to, czym jest ucieleśnienie poznania. Próby odpowiedzi kierują uwagę na wiele czynników, w tym na cielesne działania, które również ucieleśniają poznanie. W tym kontekście do rozważań nad ucieleśnieniem włącza się enaktywizm. Niektórzy porównują poznanie do uścisku ręki i tańca. Enaktywizm utożsamia poznanie z działaniem, koncentrując się na samym jego wykonywaniu.
Na niniejszy tom składa się przede wszystkim 10 artykułów stanowiących 10 różnych spojrzeń na enaktywizm: ujęć krytyków (K. Aizawa, P. Steiner, F. Cummins, K. Bielecka), zwolenników (S. Gallagher i M. Brower, R. Ellis, Q. Li i I. Winchester), jak również rzeczników podejścia umiarkowanego (D. Reid, R. Briscoe, J.L. Petit). Istotne uzupełnienie stanowią dwa wywiady – z S. Gallagherem oraz z R. Rupertem – oraz recenzje książek sporządzone przez P. Grosse i Ch. Draina, kierujące uwagę w stronę szerzej ujmowanej problematyki usytuowania procesów poznawczych.

„Enactivism: Arguments & Applications”. AVANT, Volume V, Issue 2/2014. ISSN: 2082-6710. Editors of the Issue: Tomasz Komendziński, Przemysław Nowakowski, Witold Wachowski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Avant i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.