Festiwal Nauki i OBF

Active Image

Zapraszają na

Wykłady – Filozoficzne problemy w nauce

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek Starego BUW, sala 205

19 IX godz. 17:30 – Miasto jako struktura emergentna – A. Wasilkowska
Miasto to system, w którym elementy oddziałują na siebie w sposób dynamiczny i nieliniowy. Tworząc socjofizyczne modele zbiorowych zachowań, możemy lepiej rozumieć zachowania zbiorowości i dokładniej je przewidywać.

20 IX godz. 17:30 – Ewolucja a granice nauki – K. Talmont-Kamiński
Według E.O. Wilsona ludzki dylemat polega na tym, że ewolucja nas ukształtowała do zaakceptowania jednej prawdy, lecz sami okryliśmy inną. Jakie ma to znaczenie dla możliwości rozwoju nauki, zależy od tego, czym jest sama nauka.

21 IX godz. 17:30 – Matematyka a świat fizyczny – K. Wójtowicz
Jak to możliwe, że matematyka, którą można poznawać nie wychodząc z domu, tak dobrze stosuje się do opisu świata empirycznego? Jak to się dzieje, że jest najpotężniejszym narzędziem, które mają do dyspozycji nauki przyrodnicze?

22 IX godz. 17:30 – Fizyka kwantowa a wolna wola – M. Kuś
Niektórzy filozofowie i fizycy twierdzą, że mechanika kwantowa pozwala zrozumieć, jak możliwa jest wolna wola. Niektórzy tak twierdzą…

Labirynt Filozofów

23 IX godz. 18:00 – Klubokawiarnie  Kafka  (ul. Oboźna 3), Grawitacja (ul. Browarna 6), Tarabuk (ul. Oboźna 3), Czuły Barbarzyńca (ul. Dobra 31)

W powiślańskich klubokawiarniach filozofowie różnych dziedzin i szkół czekać będą na pytania, uwagi, dylematy wszystkich zainteresowanych problemami filozoficznymi: tradycyjną i współczesną myślą filozoficzną, obecnym stanem badań w ontologii, teorii poznania, filozofii umysłu i wielu innych. Impreza jest współorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Etyki Praktycznej „Areté”.

Filozofia w terenie

24 IX godz. 11:00 – ul. Krakowskie Przedmieście 3 róg Traugutta (przy budynku Instytutu Filozofii UW)

Gra miejska przeznaczona dla młodszych (od lat 7) i starszych miłośników filozofowania. Na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego na uczestników zabawy czekać będą filozofowie z różnych epok i najtrudniejsze pytania filozoficzne. Impreza jest współorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Etyki Praktycznej „Areté”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Festiwal Nauki, Wykłady. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.