Polskie PhilPapers

pp logo.png

 

PhilPapers to powstała w 2006 roku baza danych skupiająca dane bibliograficzne artykułów i książek filozoficznych. Jej twórcami i redaktorami naczelnymi są David Bourget i David Chalmers. Projekt rozwinął się bardzo szybko, stając się najlepiej rozpoznawaną i największą bazą tego typu.

Do końca roku 2012 PhilPapers zgromadziły dane ponad 500 tysięcy pozycji. Zgodnie z regulaminem strony mogły to być jednakże jedynie pozycje anglojęzyczne. Od początku roku 2013 baza danych PP uzupełniona została o dane artykułów polskojęzycznych. Jest to pierwszy nowy język obecny w PhilPapers. Za polską część projektu PhilPapers odpowiadają członkowie OBF: Paweł Grabarczyk, Katarzyna Kuś i Piotr Wilkin. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Utworzona polska część bazy danych PhilPapers zawiera 12810 artykułów pochodzących z 47 czasopism. Dokładną listę wprowadzonych już do bazy czasopism znaleźć można w dziale aktualności.

Należy podkreślić, że przedstawiona lista stanowi jedynie początek – trwają obecnie prace nad wpisaniem następnych czasopism i kolejnych numerów czasopism obecnych już w bazie.

Zależało nam na tym, by polskie PhilPapers wystartowały z możliwie dużą ilością wprowadzonych danych, za najistotniejsze osiągnięcie uważamy jednak stworzenie wszystkim użytkownikom Internetu możliwości własnoręcznego dodawania polskojęzycznych artykułów do bazy. Należy pamiętać, że tego rodzaju projekt powstaje i rozwija się dzięki współpracy całej społeczności, właśnie dzięki tej współpracy dotychczasowe funkcjonowanie PhilPapers okazało się takim sukcesem. Chcielibyśmy więc zachęcić całą polską społeczność filozoficzną do korzystania z możliwości, które daje baza PhilPapers. Jeżeli nie widzicie Państwo w bazie danych jakiegoś (na przykład swojego) artykułu albo dostrzegliście gdzieś błąd, to najprostszym rozwiązaniem jest po prostu uzupełnienie istniejącej bazy. Narzędzia, które oferują PhilPapers, są bardzo proste i wygodne w obsłudze, a sama edycja zajmuje bardzo mało czasu, o czym można przekonać się w przygotowanym przez nas samouczku.

Przewodnik po stronie PhilPapers from Paweł Grabarczyk on Vimeo.

 

Jeżeli nie znajdą w nim Państwo odpowiedzi na jakieś pytanie, to szczegółowy opis funkcji strony znaleźć można w przygotowanym przez nas przekładzie działu help. Wszelkie pozostałe pytania i wątpliwości kierować można do Pawła Grabarczyka.

Członkowie zespołu chcieliby podziękować Marcinowi Miłkowskiemu za podrzucenie pomysłu i cenne rady oraz praktykantom, dzięki którym udało się wprowadzić dane wielu niedostępnych elektronicznie artykułów: Michałowi Brzezińskiemu, Tomaszowi Filipowskiemu, Izabeli Nawrot, Michałowi Ozimińskiemu, Michałowi Siemaszkiewiczowi i Annie Wysokińskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polskie PhilPapers. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.